14.8.2008
Mezinárodní mistrovství a Národní mistrovství ČR seniorů ve hře na rány, 26.-28.2008 Konopiště

Mezinárodní mistrovství ČR po mnoha letech opustilo tradiční hřiště v Karlových Varech a začalo hledat svou novou podobu. Pro ty, kteří ctí tradice a konzervatismus to není příjemné. Možná si budeme muset v nových podmínkách zvykat i na to, že tento významný turnaj může být v každém roce na jiném resortu. Snad je to náhoda, ale skutečnost je taková, že v roce 2007 bylo na hřišti v Karlových Varech 60 cizích hráčů, letos pouze 34.
Krásný areál Konopiště přivítal účastníky výborně připraveným hřištěm, nádherným počasím. Greeny byly ve výborné kvalitě, některé jamky v prvních dvou kolech byly navrtány velmi obtížně, snad na hraně zvyklostí a možností některých hráčů. Vyžadovaly mimořádnou pozornost, aby se z povinných dvou patů nestalo lehce vyšší číslo. Možná mohli být více viditelní i rozhodčí. Předpokládá se však, že tak zkušení a výborní hráči by neměli mít problémy s dodržováním pravidel na hřišti, které dobře znají.
Mezinárodním mistrem ČR se stal německý hráč Kohns Jurgen s 227 ranami. Loni obsadil sedmé místo. Druhé místo získal obhájce loňského prvenství Gregor Oleg s 229 údery. Na třetím místě pak byl první český hráč Pilip Pavel -232, když třetí kolo nezahrál tak dobře, jako kola předcházející /78,74, 80/. Stal se zároveň novým národním mistrem. Druhé místo v národním mistrovství vybojoval velmi zkušený Hanek Jaroslav /77, 82, 77/, který tak opět ukázal, že je výborným nejen na domácím hřišti. Třetí místo získal překvapivě Bouček Zdeněk /79, 79, 81/.
V kategorii žen se neúčastnila loňská obhájkyně Boeder Sabine ani druhá v pořadí Ruland Rita. Zahraniční hráčky neuspěly. Suverénní vítězkou se stala Janoudová Helena, která zahrála nádherných 76 v I.kole, 84, 85, celkem 245 úderů. Druhé místo- Hesová Věra /86,87, 82/, celkem 255. Bronzovou medaili získala Pobudová Kamila /92, 82, 86/.
Všem hráčkám i hráčům blahopřejeme k dosaženým medailovým umístěním. V příštím roce bude Mezinárodní mistrovství uspořádáno na hřišti GC Mnich.
 

14.8.2008
Letošní golfová seniorská výprava našich reprezentantek se již po třetí zůčastnila XVIII. ročníku MARISA SGARAVATTI TROPHY 21.-25.7. 2008 v holandském GOLFCLUB BROEKPOLDER v blízkosti Rotterdamu, ve složení: Budinová Lenka, Hesová Věra, Janoudová Helena, Peterková Vlasta, Tichá Eva a kapitánka Schovánková Eva.
Ze 14 zemí ženských týmů z celé Evropy si po dvou kvalifikačních kolech na rány vybojovaly naše seniorky účast do druhé nejlepší skupiny o 5. - 8. místo. Po těžkém souboji se Švýcarkama a Francouzkama nakonec obsadily 8. místo, které je i tak oproti předchozímu ročníku ve Švýcarsku o dvě místa lepší. Za sebou nechaly týmy Rakouska, Německa, Portugalska, Islandu, Slovinska a Norska.
Zvítězila Itálie před Španělskem.

Foto: Budinová Lenka Text: Schovánková Eva

14.8.2008
Olomouc byla pokračování seniorské túry.
Za poměrně dobré účasti se odehrála dvě kola turnaje, domácí hráči dosáhli na první místo jen v kategorii žen 0-26,4, ostatní první místa si odvezli další kluby.
V jednotlivých kategoriích zvítězili: Jiří Seiler (PGCMO), Marcela Kalabisová (GCOLO), Božetěch Hubálek (GCBRN( a Jiřina Filipovičová (GKABR).
Kompletní výsledky zde ...



12.8.2008
Okolnosti si vyžádaly změnu termínu turnaje v Mstěticích  turnaje.
Původní termín 27.-28.9. je nahrazen novým termínem 20.-21.9.!! Tak pozor, nezapomeňte si nový termín poznačit!

11.8.2008
Zatím posledním turnajem seniorské túry byl turnaj v Karlštejně.
Odehrál se ve dnech 5.-6.8., v jednotlivých kategoriích zvítězili : Jarda Hanek (GCKVA,162), Helenka Janoudová (RGCML,164), Ivan Mareš (RGCML,75), Věra Kremrová GCHAR,63).
Kompletní výsledky zde ...

11.8.2008
Mistrovství Evropy seniorů veteránů.

Ve dnech 4.-6. srpna 2008 se v Nizozemském Tilburgu uskutečnilo IX. Mistrovství Evropy seniorů veteránů – hráčů ve věku nad 70 let.
Mistrovství se hrálo ve dvou kategoriích:
ME – Challenger Ivana Maura se hraje na rány brutto a
EP – Challenger Adriaan de Bruijn se hraje na Stablefordové body s vyrovnáním HCP.

Do soutěže o ME vyslalo šestičlenná družstva 8 národních seniorských asociací.
V soutěži EP startovalo 14 národních družstev seniorských asociací.

Hřiště Golf klubu PRISE D´ EAU –Tilburg je umístěno v chráněné oblasti na okraji města. Zvlněná, částečně zalesněná krajina má celou řadu velkých vodních ploch.
Hřiště je ze žlutých kamenů dlouhé 6048 metrů, par hřiště je 72, SR 123 a CR 71,5.
V soutěži Challenger Ivana Maura zvítězilo družstvo Španělska, před Anglii, SRN, Francii, Švýcarskem, Švédském, Rakouskem a Nezemském.
V soutěži Challenger Adriaan de Bruijn zvítězilo družstvo Rakouska, před Norskem, Portugalskem, Islandem, Španělskem, Anglií, Francií, Českou republikou, Švýcarskem, Belgií, Švédskem, Luxembusrkém, Maďarskem a Nizozemskem.
Družstvo ČR startovalo ve složení:
Vojtěch Karel (GCPDY), Václav Kulich (PGCMO), Josef Mrůzek (RGCML), Stanislav Prauzek (PGCMO), Bohumír Stránský (NAMCC) a Jaroslav Vlk (GCKAR).
Organizace celé soutěže i společenská část měla vynikající úroveň. O hráče se staralo více než 90 dobrovolných pracovníků – členů klubu a jejích příznivců.
 

7.8.2008
M27. ročník Mistrovství Evropy družstev Evropské seniorské unie sdružující 22 států proběhlo ve dnech 22.-25.7. na Prosper Golf Resortu Čeladná. 
Po dvouletých přípravách organizačního výboru, vedení klubu bylo po oficiálním tréninku 22.7. ve večerních hodinách zahájeno vlastní mistrovství. Na nádvoří klubu se postavili hráči všech členských států. Mistrovství se hraje ve dvou kategoriích-vlastní mistrovství Evropy hrající se na brutto výsledky a Evropský pohár, který se hraje na netto výsledky šestičlenných družstev, z nichž se v každém kole počítají do celkového skóre družstev čtyři nejlepší. Před vlajkami se tak postavilo 256 hráčů a na 100 nehrajících prezidentů a dalších doprovodů. Úvodní slavnostní projevy přednesli prezident ČSGA Radim Matolín, hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský, starosta obce Čeladná, víceprezident ČGF Ivan Boroš, generální ředitel resortu Stephen John Alexander Flanagan. Mistrovství otevřel svým vystoupením za USGA pan Hans Huyt z Holandska.
Pak již vše bylo v režii sportu dle připravených startovních časů na obou hřištích resortu, to je Old course a New cours . Lépe řečeno mělo. Významně se do soutěže vložilo neovladatelné počasí. To ukázalo během několika málo dnů co vše dovede. A tak hráči a funkcionáři turnaje zápasili s vytrvalým deštěm, větrem, mlhou i bouřkou. To vše na obou hřištích zkoušelo odolnost a vůli hráčů. Jak se později ukázalo nejvíce nepřízeň počasí vyhovovala Angličanům. Všichni hráči prokázali nesmírnou bojovnost. Výborně připravená hřiště zdolávala dešťové srážky, především na greenech nebylo poznat žádný vliv vody, byly naprosto suché. Jedinou nepřekonatelnou překážkou se stala mlha, která ve druhém kole sedala na vyše položené části hřiště Old course. Protože hráči prakticky neviděli dále než 100m muselo být ME na tomto hřišti zastaveno a následně celé kolo zrušeno. Pohár však pokračoval dál. A tak výsledky vlastního mistrovství byly po plánovaném třetím kole hodnoceny ze dvou kol a poháru po třech kolech.Hráčské obsazení mistrovství bylo vynikající. Byli zde hráči s hendikepy od +1,1 a například všichni členové anglického družstva se vlezli do hcp 4,0. Ukazovala to i hra na hřišti. Škoda jen, že extrémní počasí silně poznamenalo výsledky všech hráčů bez rozdílu. Nejlépe si vedli Angličané a jak vtipně také uvedli ve svém vystoupení na závěrečném hodnocení v ostravském hotelu Atom: „počasí nám nahrálo“. Nejlepším hráčem však byl Ital Lang Frederiko se svými koly 77, 75. Pořadí vítězných družstev bylo následující:. 1. United Kingdom 617, 2.Italy 643, 3.Spain 644. Naše družstvo po mnoha letech obsadilo vynikající 7. místo s 670, jen jednu ránu za šestou Francií. To naše hráče snad mrzelo nejvíce. Přesto výsledek byl výborný. Připomínám, že v roce 2007 ve Švédsku obsadili až 16. místo. Nejlepším hráčem naší reprezentace byl Jan Schovánek, který podal vynikající výkon a v celkovém pořadí jednotlivců získal ze 125 zůčastněných 7.místo. Ukázalo se, že i příprava obou našich družstev krátce před mistrovstvím, kvalifikační turnaj na Čeladné měly svůj příznivý dopad na výkon celého družstva. Naši hráli ve složení: Jan Schovánek, Pilip Pavel, Marek Emanuel, Pospíšil Bohumil, Múnster František, Štětina Karel.
V soutěži evropského poháru byli k vidění také vynikající výkony. Toto hřiště, protože jeho značná část je položena níže, byla postižena množstvím vody na fervejích. Nejlepším jednotlivcem se stal Islanďan se svými netto výsledky 74, 75, 73. Našim nejlepším hráčem byl Zdeněk Bouček 84, 81, 74. Pořadí družstev bylo následující: 1.Spain 916, 2.United Kingdom 925, 3.Switzerland 948, naše družstvo 8 s 973 údery. V roce 2007 bylo družstvo na 14. místě. Družstvo ČR hrálo ve složení: Bouček Zdeněk, Nečas Jan, Uher Oldřich, Teissing Tomáš, Dusílek Jaroslav, Martinec Arnošt.
V programu celého šampionátu bylo pamatováno na prezidenty zemí, kteří nehráli vlastní mistrovství a další doprovody. Ti se účastnili jednodenního turnaje v Šilheřovicích. Panovaly zde daleko lepší přírodní podmínky než téhož dne v Čeladné. Mnohým se zde tak zalíbilo, že si zajistili možnost hry na další den. V Poháru prezidentů bylo pořadí: 1.Freitas Antonio-Port., 2. Juvlt Bjorn-Nor.,3.Fehér Tibo-Maď.. K ženské kategorii: 1.Sanders Ivone-Hol.,2.Dusílková Marie-ČR, 3.Feher Erzsebet-Maď. 
Přes extrémní podmínky vlivem počasí celá soutěž proběhla velmi úspěšně. Na slavnostním udílení cen, které mimochodem vytvořil ve své umělecké dílně Honza Schovánek, bylo nabito hráči, funkcionáři a dalším doprovodem, to mnozí ve svých vystoupeních vyjádřili. Dík patří především hráčů, kteří hráli bez jakýchkoliv problémů i v extrémních podmínkách, ale i všem , kteří se na organizaci podíleli. Mezi ně patří: startéři, forkedy, kedy, rozhodčí / Stankovič, Vávra, Mrázek/, generální ředitel resortu se svým kolektivem p. Flanagen, Prause se svým týmem, R.Matolín, A.Matolínová, Prausek,Dusílek, Císař, kolektiv hotelu Atom, resort Šilheřovice. Dík nutno vyjádřit všem sponzorům ČSGA: Moravskoslezský kraj, Statutární město Ostrava, UniCredit Bank. Příští ME se koná v roce 2009 v Maďarsku.