9.7.
Seniorský zpravodaj

Z pověření Evropské golfové asociace bylo ve dnech 7. - 9. července 1999 na rakouských hřištích GC Fontana a sousedním hřišti GC Schloss Ebreichsdorf uspořádáno XVIII. MISTROVSTVÍ EVROPY seniorských golfových družstev ve hře na rány.

Pořadatel - RAKOUSKÁ GOLFOVÁ SENIORSKÁ ASOCIACE, která má více než 12 000 členů z cca 50 000 golfistů hrajících na více než 100 hřištích v Rakousku za velkého přispění sponzorů, vytvořila pro všechny účastníky Evropského mistrovství i jejich doprovod vynikající sportovní prostředí a podmínky.

Pořadatelé a organizátoři rozvrhli MISTROVSTVÍ EVROPY seniorských golfových družstev ve hře na rány do pěti dnů. První dva dny 5. a 6. července 1999 byly vyhrazeny treningu a pak následovaly tři soutěžní hrací dny ve dnech od 7. do 9. července 1999.

V Oberwaltersdorfu na nedávno vybudovaném golfovém hřišti podle amerického vzoru GC Fontana s velkým množstvím vodních a pískových překážek hrálo devatenáct šestičlenných družstev bez vyrovnání na brutto výsledky. Družstvu byly každý hrací den započteny do konečného hodnocení čtyři nejlepší výsledky (dva nejhorší výsledky se škrtaly).

V této kategorii se zúčastnila družstva:

Belgie, České republiky, Dánska, Finska, Francie, Holandska, Lucemburska, Islandu, Itálie, Maďarska, Německa, Norska, Portugalska, Rakouska, Řecka, Slovinska, Španělska, Švédska a Švýcarska.

V Ebreichsdorfu na hřišti GC Schloss Ebreichsdorf umístěném v parku místního zámku s úzkými fervejemi a množstvím vodních překážek a biologických rybníčků hrálo osmnáct šestičlenných družstev s vyrovnáním na netto výsledky. Družstvu byly každý hrací den započteny do konečného hodnocení čtyři nejlepší výsledky (dva nejhorší výsledky se škrtaly).

Belgie, České republiky, Dánska, Finska, Francie, Holandska, Lucemburska, Islandu, Itálie, Maďarska, Německa, Norska, Portugalska, Rakouska, Řecka, Slovinska, Španělska a Švýcarska.

První dva treningové dny bylo krásné letní počasí s vysokými teplotami a silným větrem.

Všechny tři hrací dny pak bylo teplo, ale větrno, jak v této oblasti většinou bývá, avšak na rozdíl od treningových dnů s dešťovými přeháňkami a bouřkami. Poslední hrací den se pro silnou bouřku v oblasti obou hřišť dohrávalo až okolo 20. hodiny, protože v průběhu dne musela být hra pro nepříznivé počasí přerušena.

Doprovodný program začal po prvním treningovém dni poradou kapitánů všech družstev, kteří převzali organizační pokyny pro mistrovství. Oficiální zahájení Evropského mistrovství proběhlo po druhém treningovém dnu a spočívalo v slavnostním defilé všech zúčastněných družstev, která poté vyslechla uvítací projevy před­stavitelů evropské a rakouské asociace. Večer byl zakončen slavnostní večeři v prostorách GC Fontana. Po druhém hracím dni připravili organizátoři mistrovství se sponzory společenský večer v Bádenském kasinu.

Slavnostní vyhlášení výsledků a ukončení XVIII. MISTROVSTVÍ EVROPY seniorských golfových družstev ve hře na rány se uskutečnilo v prostorách tenisového a golfového klubu GC Fontana.

Mistrovský titul na XVIII. MISTROVSTVÍ EVROPY seniorských golfových družstev ve hře na rány v kategorii brutto získalo družstvo Španělska před družstvy Itálie a Švédska. Na dalších místech se umístila druž­stva Rakouska, Francie, SRN, Švýcarska, Norska, Finska, Dánska, Holandska, Portugalska, České republiky, Belgie, Lucemburska, Maďarska, Islandu, Řecka a Slovinska.

Mistrovský titul na XVIII. MISTROVSTVÍ EVROPY seniorských golfových družstev ve hře na rány v kategorii netto získalo družstvo Itálie před družstvy Norska a Španělska. Na dalších místech se umístila družstva SRN, Finska, Rakouska, Francie, Švýcarska, Portugalska, Islandu, Slovinska, Maďarska, Holandska, České republiky, Lucemburska, Dánska, Belgie a Řecka.

Senioři ČR se Mistrovství Evropy seniorských golfových družstev ve hře na rány zúčastnili poprvé.

Družstvo v kategorii soutěže brutto v sestavě Rubáš, Dvořák Jiří, Fuchs, Kodeš, Kunšta Jan, Lonský se umístilo na třináctém místě. V jednotlivcích byli klasifikováni v celkovém pořadí Kodeš 23., Kunšta 42., Dvořák 86., Rubáš 87., Fuchs 103. a Lonský 106. ze 114 hráčů.

Družstvo v kategorii soutěže netto v sestavě Brabec, Koráb, Prause, Prauzek, Punčochář, Štebel se umístilo na čtrnáctém místě. V jednotlivcích byli klasifikováni v celkovém pořadí Prause 28., Prauzek 44., Štebel 77., Punčochář 87., Brabec 82. a Koráb 94. ze 108 hráčů.

Tato umístění obou družstev při prvním kontaktu s evropskými seniorskými družstvy jsou příslibem a motivací pro další činnost ČSGA.

U družstva seniorů ČR hrajícího v netto soutěží je třeba ocenit zájem o hru a reprezentaci, který se projevil nejen zajištěním sponzora (firma INIT Ostrava) k uhrazení základního vstupního poplatku za družstvo do soutěže a tím, že si hráči hradili veškeré náklady za účast na tomto mistrovství, ale navíc dokázali jako jediní z reprezentantů ČR společensky reprezentovat ČSGA spolu s jejím prezidentem ing. Radimem Matolínem na vyhlášení výsledků a slavnostním zakončení celého mistrovství.

V průběhu mistrovství se uskutečnilo i zasedání EVROPSKÉ SENIORSKÉ ASOCIACE. Na něm se mj. rozhodlo, že v příštím roce 2000 se XIX. MISTROVSTVÍ EVROPY seniorských golfových družstev ve hře na rány uskuteční v SRN a uspořádáním XX. MISTROVSTVÍ EVROPY seniorských golfových družstev ve hře na rány v roce 2001 byla pověřena ČESKÁ REPUBLIKA.

Autor: Stanislav Prauzek, PGC Ostrava